Samsung Book Cover for Galaxy Tab A11+
40.50€
Book Cover for Galaxy Tab A11+
6 in stock
Description
Two ways to stand.
Twice the freedom.
Whether you’re catching up on your favourite shows in landscape mode or tackling a productive day in portrait mode, the Book Cover ensures that your tablet adjusts to your needs. Embedded magnets make it easy to fold it into an origami-like stand in two different viewing angles.
Sturdy outside, safe inside
Take your tablet along with confidence, knowing it is wrapped in a protective cover designed to keep your device safe. The cover offers defense against minor bumps and unforeseen scratches, giving your tablet the care and protection it deserves.
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand | Samsung |
| Condition | Default |
| Case type | Folio |
| Product main colour | White |
| Brand compatibility | Samsung |
| Stand mode | Yes |
| Protection features | Scratch resistant |
| Width | 173.3 mm |
| Depth | 12.7 mm |
| Height | 260.3 mm |
| Weight | 290 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | Galaxy Tab A11+ |
| Number of stand modes | 2 |
| Built-in battery | No |
| Package type | Hanging box |
| Packaging content | Book cover, Leaflet |












