Samsung EF-BT630P 27.9 cm (11″) Folio Pink
53.52€
EF-BT630PAEGEU
2 in stock
Description
Carry with confidence and style
Wrap your tablet in a sleek case that’s as stylish as it is convenient. Galaxy Tab S8 / S7 Book Cover folds around and clings magnetically, so you can easily gear up as you’re headed out the door. You can also make sure S Pen stays on hand and charged up by placing it into the cut-out on the back.
So long, microbes
Infused with an antimicrobial coating, the Book Cover blocks microbial growth to help protect against 99% of bacteria. So you can worry less about germs while you’re working and playing.
Find your best angle
Stand your screen up on one of your cover’s two angles for easy viewing. Whether youre lounging on the couch or sitting at a cafe, simply adjust the screen to watch all your favorite content with added comfort.
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand | Samsung |
| Condition | Default |
| Case type | Folio |
| Product main colour | Pink |
| Brand compatibility | Samsung |
| Stand mode | Yes |
| Protection features | Anti-bacterial, Bump resistant, Scratch resistant |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 177 mm |
| Depth | 11 mm |
| Height | 254.7 mm |
| Weight | 190 g |
| Package width | 287.1 mm |
| Package depth | 188.2 mm |
| Package height | 14.1 mm |
| Package weight | 296 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | Galaxy Tab S8, Galaxy Tab S7 |
| Built-in battery | No |
| Pen loop | Yes |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 3926909790 |
| Packaging content | Book Cover |











