Samsung EF-BT870 27.9 cm (11″) Folio Pink
53.52€
EF-BT870PAEGEU
1 in stock
Description
Carry with confidence and style
Wrap your tablet in a sleek case that’s as stylish as it is convenient. Galaxy Tab S7 Book Cover folds around and clings magnetically so you can easily gear up as you’re headed out the door. You can also make sure S Pen stays on hand and charged up by placing it into the cut-out on the back.
Find your best angle
Stand your screen up on one of your cover’s two angles for easy viewing. Whether youre lounging on the couch or sitting at a cafe, simply adjust the screen to watch all your favourite content with added comfort.
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand | Samsung |
| Condition | Default |
| Case type | Folio |
| Product main colour | Pink |
| Brand compatibility | Samsung |
| Stand mode | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Width | 177 mm |
| Depth | 11 mm |
| Height | 254.7 mm |
| Weight | 190 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | Galaxy Tab S7 |
| Number of stand modes | 2 |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Magnetic closure |
| Pen loop | Yes |
| Packaging content | Book Cover |










