Samsung Book Cover for Galaxy Tab S11
66.31€
Book Cover for Galaxy Tab S11
122 in stock
Description
Light to carry. Easy to handle
Slim by design, Book Cover keeps your tablet light in your hand. Its minimal profile makes it easy to carry and comfortable to use, whether you’re working, reading, or browsing on the go. Snap it on magnetically and carry on.
Two standing angles in one cover
Stand your Galaxy Tab upright in both portrait and landscape mode with Book Cover. The front flap folds and supports the tablet from behind, creating a stable base that keeps your screen steady at the angle you choose.
Sleek finish, inside and out
Book Cover upgrades your tablets look with a metal trim around the camera. Inside, soft microfiber cloth lines the surface to help protect your tablet from marks and scratches.
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand | Samsung |
| Condition | Default |
| Case type | Cover |
| Product main colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Protection features | Dust resistant |
| Country of origin | South Korea |
| Width | 168.3 mm |
| Depth | 10.4 mm |
| Height | 255.1 mm |
| Weight | 266 g |
| Compatibility | Galaxy Tab S11 |
| Closure type | Magnetic closure |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Adult |
| Licensed | Yes |
| Packaging content | Book Cover, Leflet |











