Samsung EF-RX800C 32.3 cm (12.7″) Flip case Black
45.98€
EF-RX800CBEGWW
1 in stock
Description
Find your best angle
A special hinge lets you prop up your Galaxy Tab S8+ just the way you want. With an adjustable viewing angle between 30 and 75 degrees, you can sit up straight or kick back and relax. When youre done, its ready to fold up and go
Keeping your S Pen charged and ready
Now you can charge your S Pen while keeping it safe too. Just pop it into the cleverly designed slot on the back of the Tab S8+ Protective Standing Cover and itll start to charge.
Device protection that feels good in your hand
Tough against damage and soft to the touch, the Protective Standing Cover’s TPU bumper and sturdy polycarbonate back protect your Galaxy Tab S8+ around the corners and rear — all while feeling just right in your hand.
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 32.3 cm (12.7") |
| Brand | Samsung |
| Condition | Default |
| Case type | Flip case |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product main colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Stand mode | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Country of origin | China |
| Width | 190.5 mm |
| Depth | 12 mm |
| Height | 290.5 mm |
| Weight | 326 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 198.6 mm |
| Package depth | 20.8 mm |
| Package height | 319.1 mm |
| Package weight | 415 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | Galaxy Tab S8+ |
| Built-in battery | No |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 3926909790 |
| Packaging content | Protective Standing Cover, Reflet |










