Samsung EF-UX800 Anti-glare screen protector 1 pc(s)
19.40€
Anti-Reflecting Screen Protector for Galaxy Tab S8+
2 in stock
Description
Reduces reflection for great visibility and comfort
This Screen Protector Film comes with anti-reflective coating for maximum viewability and display readability when it’s really bright. See everything in vivid colours and enjoy bright and crisp videos even under the sun.
Protection and durability to safeguard your screen
This Screen Protector Film delivers optimal protection by preventing scratches on the Galaxy Tab S8+ screen.
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|---|
| Screen protector type | Anti-glare screen protector |
| Brand | Samsung |
| Condition | Default |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab S8+, Galaxy Tab S7+ |
| Maximum screen size | 31.5 cm (12.4") |
| Product colour | Transparent |
| Weight | 16 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Easy to apply | Yes |
| Thickness | 0.09 mm |
| Cleaning kit | Yes |
| Frame type | Frameless |
| Easy to clean | Yes |
| Screen size HxW | 281.2 x 181.1 mm |
| Dry wipe | Yes |
| Width | 181.1 mm |
| Depth | 0.0900 mm |
| Height | 281.2 mm |



